Telerozyon Nedir?

NEDİR?

Üzerinden akım geçen bir tel yardımı ile talaş kaldırılarak( ark oluşturarak aşındırma) yapılan kesme işlemlerine telerozyonla kesme işlemi denir , bu işlemi yapan tezgahlara telerozyon tezgahları denir.

NASIL İŞLEM YAPAR?

Bu işlemde , dielektrik sıvı ortamında elektriksel artı (+) kutuba bağlanan makaraya sarılmış tel elektrot ve eksi (-) kutuba bağlı iş parçası arasında meydana gelen elektriksel boşalımlar ( ark atlamaları ) oluşmaktadır.

Bu durumdan dolayı yüksek bir sıcaklık oluşur ve  bulunduğu bölgede metali ergiterek ilerleme sonucu kesme işlemi yapar.

NEDEN TERCİH EDİLMELİDİR?

Bu tezgahlarda genellikle çapı 0,05-0,4 mm arasında değişen tel çapları kullanılmaktadır bu değişken tel çapları  sanayide yapımı zor ve karmaşık olan sertleştirilmiş iletken birçok iş parçasının oldukça düşük yüzey pürüzlülüğünde üretilmesinde kolaylık sağlamaktadır.

Özellikle saç kalıpçılığında zımbaların istenilen alıştırma toleransın da işlenebilmesi ve uzun zaman alan alıştırma işlemini ortadan kaldırması ve bu sayede kalıp üretim zamanını daha da kısaltması açısından tercih edilen bir uygulama olmuştur.